Historia

Pierwszy trening odbył się w roku 1998, w sali na ul. Kościuszki gdzie grupa liczyła 10 osób. Następnie, przez 3 miesiące treningi odbywały się w Szkole podstawowej nr 2, gdzie była ówczesna siedziba klubu. Szkoła Kadetów liczyła sobie 15 osób. Był to rok 1999. Odbył się wtedy pierwszy egzamin na stopnie kyu. W grudniu 1999 roku zmieniła się siedziba klubu. Została nią Szkoła podstawowa Sióstr Nazaretanek. W tym miejscu grupa ćwiczących Jiu-Jitsu powiększyła się do 30 osób. Od roku 2001 do dnia dzisiejszego siedzibą klubu jest II Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Kaliszu.

Sam pomysł stworzenia miejsca, w którym chętni mogliby poznawać elementy samoobrony powstał dużo wcześniej, gdy Sensei Dariusz Kaczmarek był jeszcze na studiach. Przede wszystkim chodziło o stworzenie zespołu, który wyróżniałaby się swoją sprawnością, umiejętnościami, który potrafiłby sobie poradzić w chwili zagrożenia w codziennym życiu. Myślę, że to się udało, gdyż grupa została wiele razy wyróżniona. Pamiętam pierwsze egzaminy, pierwszy stres związany z nimi. Był to egzamin przede wszystkim dla nas samych, chcieliśmy się dowiedzieć ile się nauczyliśmy. Myślę, że był to też egzamin dla naszego Sensei on też się denerwował razem z nami, wspierał nas. Ten egzamin (tak samo jak każdy następny) oceniał jego wkład w prace oraz pokazywał ile nas nauczył. Pierwszy egzamin był najważniejszy, bo towarzyszyło ciągle to samo pytanie: Czy warto? Warto!!! A odpowiedzią na to był zdany egzamin. Kiedy zaczynaliśmy byliśmy podzieleni na dwie kategorie wiekowe, dwie grupy: młodszą i starszą. Dziś nas trochę przybyło, więc tworzymy zespół składający się z 3 grup: młodszej w wieku od czterech do ośmiu lat, średniej w wieku od ośmiu do trzynastu lat i starszej w wieku od trzynastu lat wzwyż.

Organizowanie Zimowych Akademii Bezpiecznego Upadania, które przypadają niezmiennie w ferie pozwolą na ciągły rozwój klubu. Impreza przeznaczona jest dla każdej osoby, młodszej czy starszej. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się sztuce, jaką jest Jiu-Jitsu. Wyjeżdżamy na pokazy do szkół w Kaliszu i okolicy. W ten sposób odwiedziliśmy: Gimnazjum w Brzezinach z okazji dnia sportu (Czerwiec 2004 i 2005) Szkołę Podstawową w Piotrowie (Czerwiec 2005) II LO w Kaliszu podczas otwarcia nowo wybudowanej sali (Wrzesień 2006) Szkołę Podstawową numer 12 w Kaliszu z okazji dnia kultury japońskiej (Czerwiec 2006) Szkołę Podstawową w Chełmcach podczas festynu (Czerwiec 2006 i Maj 2007).

Uczestniczyliśmy też w Międzynarodowym Seminarium Sztuk Walki w latach 2002 – 2006, gdzie mieliśmy okazję ćwiczyć z mistrzami. Największe wrażenie wywarli na nas: Hanshi Paolo Colla (8 dan Jiu-Jitsu, 7dan Karate Goju Ryu, Włochy), Philipe Floch (6 dan Modern Combat, 5dan Jiu-Jitsu Goshin-Ryu, instruktor Krav Maga, Francja), Alain Sailly (8 dan Goshindo, Francja), Shihan Istvan Kocsis (5dan Tai-jitsu,Węgry), Terry Wingrove (9 dan Jiu-jitsu, 7 dan Karate), mjr Arkadiusz Kups (Combat 56). Obecnie zapraszamy gości na treningi. Ostatnio gościli u nas: dwukrotnie w 2004 roku Sensei Robert Skadłubowicz (2 dan Keisatsu – Jitsu). Również dwa razy w 2005 roku gościł u nas Sensei Sebastian Śledzik (4dan Karate Shotokan, 1dan Judo).

Od powstania Szkoły Kadetów na treningach uczymy przede wszystkim jak obronić się w chwili zagrożenia. Wykonujemy obronę przed uderzeniem pięścią czy nożem, przed kopnięciem oraz duszeniem. Pokazujemy jak technicznie wykonać rzuty. Łączymy techniki najłatwiejsze z najtrudniejszymi, tak, aby były skuteczne. Wszystko w przyjacielskiej atmosferze – bez rywalizacji oraz kłótni.

Przez lata odkąd istniejemy należało do nas wiele zdolnych osób, z których cześć została, a część odeszła z różnych powodów. Wielu osobom mieliśmy okazję się przyjrzeć i od każdej czegoś się nauczyć. Jesteśmy dumni z osób, które należały i należą do naszego klubu.